Fed rozczarowuje; wyjątkowa słabość złotego

Dziś jest: Niedziela, 19 stycznia 2020, Imieniny: Henryka, Mariusza
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Kursy walut

2011-09-22

Fed rozczarowuje; wyjątkowa słabość złotego

W oświadczeniu po zakończonym wczoraj wieczorem dwudniowym posiedzeniu Komitetu Otwartego Rynku przy Fed (FOMC) zapowiedziano, że Rezerwa Federalna w ciągu kolejnych dziewięciu miesięcy dokona sprzedaży obligacji o terminie zapadalności do 3 lat na kwotę 400 mld dolarów, którą będzie przeznaczać na zakup papierów dłużnych o terminie wykupu od 6 do 30 lat.
Celem tzw. operation twist jest obniżenie długoterminowych stóp procentowych oraz stworzenie bardziej akomodacyjnych warunków finansowych. Zdaniem Fed kolejne kwartały powinny przynieść przyspieszenie wzrostu, choć zaznaczył także, że istnieje ryzyko pogorszenia perspektyw ożywienia ze względu na napięcia w światowym systemie finansowym. Decyzja Fed niewątpliwie rozczarowała inwestorów, którzy mimo wszystko liczyli na więcej. Przede wszystkim w komunikacie Fed oczekiwano wzmianek, że Fed może zdecydować się w przyszłości na agresywniejsze działania w kwestii luzowania monetarnego, jeśli sytuacja gospodarcza będzie tego wymagać. Brak takich sygnałów w połączeniu z nakreśleniem wyraźnych ryzyk dla wzrostu gospodarczego skłoniła inwestorów do pozbywania się ryzykownych aktywów i paradoksalnie kierowania środków w płynnego dolara amerykańskiego. Reakcja rynków może wydawać się przesadzona, jednak z drugiej strony ciężko doszukiwać się iskry optymizmu, jaka mogłaby nadejść jeszcze w tym tygodniu.

Wczoraj zaskakująco słaby był polski złoty, który zaznaczył nowe minima względem euro niewidziane od przeszło dwóch lat. Deprecjacja krajowej waluty jest o tyle zastanawiająca, że odbywała się przy w miarę stabilnej sytuacji w otoczeniu zewnętrznym i przy braku jakichkolwiek negatywnych informacji napływających na rynek. Powody wyszukiwane do wytłumaczenia słabości złotego są raczej pretekstem, niż sensownym opisem sytuacji. Wymienia się tutaj niepewność w związku z wynikiem październikowych wyborów parlamentarnych, niższe prognozy wzrostu gospodarczego, czy ryzyko naruszenia konstytucyjnego progu 55 proc. w relacji długu publicznego do PKB. Jednakże rozbieżność sondaży kwestionuje ich wiarygodność i nie powinna być brana pod uwagę jako prognostyk faktycznego rezultatu wyborów; obniżanie prognoz wzrostu na przyszły rok dotyczy wszystkich gospodarek, na tle których polskie ożywienie (3 proc. w 2012 r według najnowszych szacunków MFW) prezentuje się wyjątkowo dobrze; relacja długu do PKB jest liczona z końcem roku, więc jeszcze za wcześnie, aby z tego powodu już teraz rosły obawy. Mimo wszystko złoty znajduje się pod wyraźną presją, która zniknie (prowadząc do równie dynamicznego odreagowania) dopiero wraz z uspokojeniem sytuacji na światowych rynkach finansowych, co jednak nastąpi najwcześniej na przełomie miesiąca wraz z postępem prac nad zmianami w EFSF.

Konrad Białas
Dom Maklerski AFS


Dom Maklerski AFS; www.dmafs.pl
Przedstawione w niniejszym dokumencie dane, materiały i informacje zostały przygotowane wyłącznie w celach informacyjnych, przez co nie mogą być traktowane jako szeroko pojęte doradztwo finansowe, prawne, podatkowe czy też jakiekolwiek inne doradztwo inwestycyjne w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Maklerski AFS Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za  skutki decyzji podjętych na podstawie zaprezentowanych materiałów. Uważamy, że źródła przedstawionych informacji są wiarygodne, nie bierzemy jednakże odpowiedzialności za ich dokładność i kompletność. Wszelkie informacje, opinie oraz inne dane mogą zostać zmienione w każdym czasie bez konieczności zawiadamiania o tych zmianach przed ich wystąpieniem.
» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.