Wyczekiwanie na rozstrzygnięcie kwestii Grecji

Dziś jest: Wtorek, 21 stycznia 2020, Imieniny: Agnieszki, Jarosława Dzień Babci
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Kursy walut

2011-05-30

Wyczekiwanie na rozstrzygnięcie kwestii Grecji

Coraz mniej czasu pozostało, aby Grecja, Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy porozumiały się w kwestii piątej transzy pomocy finansowej, która, jeśli w przyszłym miesiącu nie zostanie przekazana Grecji, kraj nie będzie w stanie realizować swoich zobowiązań.

Ateny mają trudności w osiąganiu wyznaczonych celów budżetowych, od których MFW uzależniła dalszą pomoc. Pożyczkodawcy wywierają presję na rząd grecki, by ten wprowadził dodatkowe cięcia fiskalne, jednak takim planom sprzeciwia się grecka opozycja oraz obywatele, którzy w niedzielę wyszli na ulice, protestując przeciw większemu zaciskaniu pasa. Niemiecki tygodnik Der Spiegel wyraził obawy, że Grecja może nie uzyskać kolejnej transzy pożyczki, gdyż nie spełnia żadnego z celów budżetowych narzuconych w ubiegłym roku przez UE/MFW. Wiadomość została zdementowana przez MFW oraz Ateny, a minister finansów Grecji wyraził przekonanie, że kraj otrzyma pieniądze w najbliższych dniach. Należy zdać sobie sprawę, że w obecnym otoczeniu nie ma innego rozwiązania dla Grecji, gdyż wszelkie formy restrukturyzacji długu Grecji przyniosą katastrofalne skutki dla całego europejskiego sektora finansowego. Odniósł się do tego członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego Lorenzo Bini Smaghi, który w wywiadzie dla Financial Times podkreślał paniczną reakcję rynków finansowych na każde napomknięcie o restrukturyzacji. Jednak dopóki ostatnie słowo nie zostanie powiedziane w kwestii pomocy dla Grecji, dopóty rynek będzie nerwowo reagował na każdą wiadomość powiązaną z tematem, a każdy kolejny dzień będzie wiązał się z podwyższoną zmiennością notowań.

O tym, że inwestorzy wciąż pozostają niechętni do angażowania się w ryzykowne inwestycje, najlepiej świadczą rekordowe minima pary EUR/CHF. Obawa o przyszłość strefy euro i ucieczka w bezpiecznego franka szwajcarskiego doprowadziły do pogłębienia ostatnich minimów (1,2145), a kurs CHF/PLN w konsekwencji utrzymuje się powyżej 3,26. Trwałość tych poziomów wydaje się wątpliwa, gdyż uważamy, że bardziej prawdopodobne jest pomyślne rozwiązanie sprawy Grecji i związany z tym wzrost zaufania do unijnej waluty. Jest to jednak czynnik niezbędny do zmiany sytuacji w notowaniach franka szwajcarskiego, a niewiadomą pozostaje moment odwrócenia trendu.

Utrzymująca się awersja do ryzyka pod koniec ubiegłego tygodnia zepchnęła złotego do poziomu 3,98 względem euro i to, czy kolejne dni przyniosą ruch w kierunku 4,00 lub 3,95, będzie uzależnione od kształtowania nastrojów na rynkach zewnętrznych. Dziś z powodu świąt zamknięte są rynki w Wielkiej Brytanii i USA, dlatego handel na forexie będzie przebiegał w spokojnej atmosferze, a zmienność będzie ograniczona.

Dom Maklerski AFS; www.dmafs.pl
Przedstawione w niniejszym dokumencie dane, materiały i informacje zostały przygotowane wyłącznie w celach informacyjnych, przez co nie mogą być traktowane jako szeroko pojęte doradztwo finansowe, prawne, podatkowe czy też jakiekolwiek inne doradztwo inwestycyjne w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Maklerski AFS Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za  skutki decyzji podjętych na podstawie zaprezentowanych materiałów. Uważamy, że źródła przedstawionych informacji są wiarygodne, nie bierzemy jednakże odpowiedzialności za ich dokładność i kompletność. Wszelkie informacje, opinie oraz inne dane mogą zostać zmienione w każdym czasie bez konieczności zawiadamiania o tych zmianach przed ich wystąpieniem.
» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.