Uspokajające komentarze z Europy; BGK na ratunek złotemu

Dziś jest: Wtorek, 21 stycznia 2020, Imieniny: Agnieszki, Jarosława Dzień Babci
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Kursy walut

2012-05-18

Uspokajające komentarze z Europy; BGK na ratunek złotemu

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz prezydent Francji Francois Hollande starali się uspokoić inwestorów zapewnieniami, że Grecja pozostanie w strefie euro. Także prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi stwierdził, że uszczuplenie unii walutowej o Helladę nie jest brane pod uwagę.

Komentarze te przyczyniły się to względnego uspokojenia na rynkach finansowych w środę, jednak sytuacja jest daleka od większego odreagowania. Obawy o rozprzestrzenianie się kryzysu zadłużenia po całej Europie oraz polityczne zamieszanie w Atenach wpływają na wzrost awersji do ryzyka i przecenę aktywów traktowanych jako bardziej ryzykowne. Sondaże w Grecji pokazują, że lewicowa SYRIZA, która sprzeciwia się warunkom międzynarodowej pomocy finansowej, najprawdopodobniej wygra nowe wybory zaplanowane na 17 czerwca. Jeśli udałoby się jej zawiązać większościową koalicję (sama SYRIZA może na razie liczyć na lekko ponad 20 proc. poparcia), wówczas bardzo prawdopodobne jest, że wszelkie postanowienia pakietów ratunkowych zostaną zerwane i Grecja pozostawiona sama sobie będzie zmierzać ku bankructwu i powrocie do drachmy. Greckie społeczeństwo już wyraża strach przed takim rozwiązaniem i wycofuje środki z depozytów w greckich bankach. Przez pierwsze dwa dni tego tygodnia wartość depozytów zmalała o 1,2 mld euro, co stanowi 0,75 proc. wszystkich depozytów. Sytuacja ta powoduje, że część greckich banków stanęła w obliczu problemów z płynnością. Politycy i przedstawiciele banków centralnych mają obecnie miesiąc, aby przygotować się na ewentualne zawirowania wywołane wyjściem Grecji ze strefy euro, jednak nie będzie to łatwe zadanie. Dokapitalizowanie funduszy ratunkowych EFSF i ESM z pieniędzy podatników z pewnością spotka się z silnym sprzeciwem społeczeństw państw Europy Północnej. Z kolei na drodze przeprowadzenia kolejnej rundy pożyczek LTRO przez Europejski Bank Centralny stoi wyraźny sprzeciw szefa Bundesbanku Jensa Weidmana, który wielokrotnie podkreślał, że o większym luzowaniu polityki pieniężnej nie ma mowy. Tylko, że za miesiąc może się okazać, iż nie ma innego wyjścia.

Względne uspokojenie na rynnach finansowych w środę pozwoliło powstrzymać silną przecenę złotego, choć nie obyło się bez wsparcia Banku Gospodarstwa Krajowego. Eurozłoty rano testował poziom 4,40, jednak w tym momencie swoją aktywność w sprzedaży euro za złotego zwiększył BGK tak, że na koniec dnia kurs zniżył się do 4,34. Było to potwierdzeniem wtorkowych słów wiceministra finansów Dominika Radziwiłła, który powiedział, że resort zamierza zwiększyć liczbę środków, którą zamierza wymieniać poprzez rynek walutowy (na początku roku Ministerstwo Finansów informowało o wymienianiu środków z bankiem centralnym). Obecnie ciężko oczekiwać, aby przy tak dużej niepewności na rynku, znalazł się wyraźny popyt na polską walutę inny niż ze strony BGK. Jeśli najbliższy miesiąc rynki finansowe spędzą na spokojnym wyczekiwaniu rezultatu wyborów, który nie zostanie zakłócony innymi negatywnymi impulsami, przecena złotego może zostać powstrzymana, ale trudno oczekiwać, by próby odreagowania miały przekroczyć 4,30.


Konrad Białas
Dom Maklerski AFS


Przedstawione w niniejszym dokumencie dane, materiały i informacje zostały przygotowane wyłącznie w celach informacyjnych, przez co nie mogą być traktowane jako szeroko pojęte doradztwo finansowe, prawne, podatkowe czy też jakiekolwiek inne doradztwo inwestycyjne w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Maklerski AFS Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za  skutki decyzji podjętych na podstawie zaprezentowanych materiałów. Uważamy, że źródła przedstawionych informacji są wiarygodne, nie bierzemy jednakże odpowiedzialności za ich dokładność i kompletność. Wszelkie informacje, opinie oraz inne dane mogą zostać zmienione w każdym czasie bez konieczności zawiadamiania o tych zmianach przed ich wystąpieniem.
» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.