Szum informacyjny sprawcą huśtawki nastrojów

Dziś jest: Niedziela, 19 stycznia 2020, Imieniny: Henryka, Mariusza
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Kursy walut

2011-10-19

Szum informacyjny sprawcą huśtawki nastrojów

We wtorek brytyjski dziennik The Guardian doniósł, że Francja i Niemcy porozumiały się w kwestii zwiększenia możliwości gwarancyjnych Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej z obecnych 440 mld euro aż do dwóch bilonów euro, które mają posłużyć na wsparcie europejskich rządów i banków, jeśli te znalazłyby się w kłopotach w przypadku bankructwa Grecji bądź innego państwa.
Według gazety szanse zatwierdzenia projektu zwielokrotnienia mocy funduszu na niedzielnym szczycie UE wzrosły po tym, jak agencja Moody’s zagroziła obniżeniem perspektywy ratingu Francji (obecnie AAA). Choć późniejsze doniesienia agencji Reuters zaprzeczyły rynkowej plotce, odreagowanie po przecenie z poprzedniej doby nie zostało zakłócone. Kwota dwóch bilionów euro wyraźnie działa na wyobraźnię inwestorów, a chaos informacyjny wprowadzany przez europejskich polityków już nie raz pokazał, że w każdej plotce jest ziarnko prawdy. Jeśli informacja ostatecznie potwierdziłaby się w niedzielę, nadal byłoby to spore pozytywne zaskoczenie, jednak do tego czasu na rynkach dominować będzie silna zmienność w obu kierunkach, w zależności od informacji jakie będą pojawiać się w mediach.

Agencja ratingowa Moody’s obniżyła o dwa stopnie rating kredytowy Hiszpanii, do A1 z Aa2, argumentując decyzję wysokim poziomem zadłużenia w sektorze bankowym i korporacyjnym, który może utrudnić dalsze finansowanie. Tak, jak przewidywaliśmy w piątek, Moody’s nie będzie długo zwlekać z obniżką ratingu Hiszpanii po tym, jak w ciągu ostatnich dni podobne decyzje podjęły Fitch i Standard&Poor’s. Wczorajsze cięcie Moody’s jest kolejnym ostrzeżeniem dla strefy euro i wywiera dodatkową presję na polityków, aby w krótkim czasie wprowadzić rozwiązania, które będą gwarantować stabilność unii walutowej. Jeśli tak się nie stanie, kolejne obniżki ratingów (które mogą niedługo sięgnąć nawet Francji) będą przekładać się na wzrost rentowności europejskich obligacji, utrudniając finansowanie i zwiększając ryzyko niewypłacalności dla kolejnych państw bloku.

Dla inwestorów obniżka ratingu Hiszpanii nie stanowiła zaskoczenia i prawie nie miała wpływu na notowania. W ostatnich godzinach optymizm związany z informacją Guardiana doprowadził do powrotu do umacniania euro, które względem dolara przebiło się ponad poziom 1,38. Poprawa nastrojów przekłada się też na umocnienie złotego, który od wczoraj zyskał dwa grosze do euro i pięć groszy do dolara. W dalszej części dnia utrzymanie krótkoterminowych trendów będzie uzależnione od komentarzy unijnych polityków, które będą generować podwyższoną zmienność notowań.

Konrad Białas
Dom Maklerski AFS


Dom Maklerski AFS; www.dmafs.pl
Przedstawione w niniejszym dokumencie dane, materiały i informacje zostały przygotowane wyłącznie w celach informacyjnych, przez co nie mogą być traktowane jako szeroko pojęte doradztwo finansowe, prawne, podatkowe czy też jakiekolwiek inne doradztwo inwestycyjne w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Maklerski AFS Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za  skutki decyzji podjętych na podstawie zaprezentowanych materiałów. Uważamy, że źródła przedstawionych informacji są wiarygodne, nie bierzemy jednakże odpowiedzialności za ich dokładność i kompletność. Wszelkie informacje, opinie oraz inne dane mogą zostać zmienione w każdym czasie bez konieczności zawiadamiania o tych zmianach przed ich wystąpieniem.
» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.