Szczyt przywódców UE w centrum uwagi

Dziś jest: Niedziela, 19 stycznia 2020, Imieniny: Henryka, Mariusza
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Kursy walut

2012-06-29

Szczyt przywódców UE w centrum uwagi

Od początku tygodnia zmienność eurodolara jest bardzo niewielka, chociaż do tej pory jej kierunek był negatywny – para ta podążała w stronę poziomu 1,24. Zaakceptowanie oficjalnych próśb Hiszpanii o Cypru o pomoc finansową miało wymiar jedynie technicznej informacji, gdyż było to oczywiste. Dziś rano jednak, m. in po lepszych danych o sprzedaży detalicznej z Japonii, która wyniosła w maju 3,6 proc. r/r, o 0,6 proc. więcej od prognoz, kurs EUR/USD nieco dynamiczniej rośnie, przebijając poziom 1,25.

Wydaje się jednak, że ma on co najwyżej szanse na przebicie oporu na 1,2530, natomiast już wyjście powyżej 1,2580 będzie mało prawdopodobne. Złoty jednak dalej pozostaje względnie stabilny, oscylując wokół poziomu 4,25 za EUR oraz 3,40 za USD. Wszyscy czekają już na wyniki rozpoczynającego się dziś szczytu przywódców UE, co powstrzymuje inwestorów przed zawieraniem większych transakcji.

Z drugiej strony oczekiwania co do ustaleń, jakie może przynieść szczyt UE są w tym momencie bardzo niewielkie. Być może nawet na tyle niewielkie, że brak jakichkolwiek ustaleń nie będzie przyjęty negatywnie, gdyż zawsze zostają jeszcze nadzieje, że EBC przestanie oglądać się na polityków i sam przystąpi do działania poprzez np. obniżenie stóp procentowych czy wznowienie programu skupu obligacji z rynku wtórnego. Przedmiotem dyskusji na szczycie będzie zapewne możliwość użycia EFSF/ESM do stabilizacji rynku długu. O tej koncepcji kanclerz Niemiec wypowiadała się jako o „teoretycznie możliwej, ale w praktyce niewykonalnej”, nie ma więc co liczyć na akceptację tego pomysłu. Tak samo jak nie zostanie w całości przyjęty program reformy UE zaproponowany przez szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya, który obok stworzenia unii bankowej oraz wzmocnienia kontroli nad budżetami poszczególnych państw widziałby także uwspólnotowienie europejskiego długu. Tymczasem koncepcji euroobligacji, w coraz bardziej stanowczych słowach, sprzeciwia się Angela Merkel i zdania tego na pewno nie zmieni podczas szczytu UE. Po wczorajszym roboczym spotkaniu przez szczytem z prezydentem Francji F. Hollandem nie padł oficjalny komentarz. Wg doniesień agencyjnych oboje podzielają pogląd, że sytuacja strefy euro jest poważna, co wymaga unii politycznej i bankowej. Zgodzono się co do potrzeby przyjęcia pakietu na rzecz wzrostu gospodarczego w wysokości 130 mld EUR, jednakże dalej przywódcy ci prezentują odrębne koncepcje walki z kryzysem. Angela Merkel stawia na większą integrację fiskalną i oszczędności budżetowe jako sposób na rozwiązanie kryzysu, natomiast Hollande większy nacisk kładzie na stymulowanie wzrostu gospodarczego i emisję euroobligacji. Nie ma co się łudzić, że koncepcje te połączą się po szczycie w jedną całość, co najwyżej może to być jeden z kroków do wypracowania ogólnego konsensusu.

Oprócz rozpoczynającego się szczytu przywódców UE i dochodzących z niego doniesień źródłem zmienności rynku walutowego mogą być publikowane dziś dane makroekonomiczne. Oprócz opublikowanych już danych o sprzedaży detalicznej w Japonii, warto jeszcze zwrócić uwagę na podawane o godz. 11:00 przez Komisję Europejską czerwcowe wskaźniki gospodarcze dla Eurolandu. Nieco po godz. 11:00 będą też znane wyniki aukcji włoskich obligacji skarbowych o terminie zapadalności w czerwcu 2017 r. oraz wrześniu 2022 r. Maksymalna pula do sprzedaży wynosi w sumie 5,5 mld EUR, inwestorzy patrzeć będą na relację rentowności w stosunku do aukcji z 30 maja. O godz. 14:30 Biuro Analiz Ekonomicznych USA poda wartość dynamiki PKB w I kw. (prog. 1,9 proc. w ujęciu annualizowanym), jednak będzie to już trzeci, finalny odczyt i raczej nie będzie on odbiegał od prognoz. O tej samej godzinie poznamy też tygodniowe dane o nowych bezrobotnych w USA (prog. 385 tys.). Większych zmian na rynku walutowym należy spodziewać się dopiero jutro, kiedy to zakończy się szczyt UE lub dopiero po weekendzie, podczas którego ponownie istnieje szansa na podjęcie działań przez banki centralne.

Łukasz Rozbicki
Dom Maklerski AFS


Przedstawione w niniejszym dokumencie dane, materiały i informacje zostały przygotowane wyłącznie w celach informacyjnych, przez co nie mogą być traktowane jako szeroko pojęte doradztwo finansowe, prawne, podatkowe czy też jakiekolwiek inne doradztwo inwestycyjne w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Maklerski AFS Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za  skutki decyzji podjętych na podstawie zaprezentowanych materiałów. Uważamy, że źródła przedstawionych informacji są wiarygodne, nie bierzemy jednakże odpowiedzialności za ich dokładność i kompletność. Wszelkie informacje, opinie oraz inne dane mogą zostać zmienione w każdym czasie bez konieczności zawiadamiania o tych zmianach przed ich wystąpieniem.
» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.