Spokojne rozpoczęcie tygodnia

Dziś jest: Wtorek, 21 stycznia 2020, Imieniny: Agnieszki, Jarosława Dzień Babci
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Kursy walut

2012-01-10

Spokojne rozpoczęcie tygodnia

Na rozpoczęcie tygodnia złoty nieznacznie zyskiwał na wartości, korzystając z w miarę neutralnej atmosfery na rynkach finansowych. Kurs EUR/PLN przez większą część dnia wahał się w wąskim przedziale 4,48-4,49, skutecznie broniąc się przed przełamaniem psychologicznej bariery 4,50.
Zwrócić należy uwagę, że aprecjacja złotego jest stosunkowo niewielka w porównaniu z korektą ostatnich spadków w notowaniach eurodolara, która chwilami sięgała 1 proc. Zwykle obserwowana jest istotna ujemna korelacja między eurozłotym a eurodolarem, jednak wczoraj zależność ta była znikoma. Świadczyć to może o dwóch rzeczach. Po pierwsze, korekta na eurodolarze nie ma silnych podstaw fundamentalnych, aby przynieść silniejszy zwrot sentymentu na innych rynkach. W najbliższym czasie wszelkie odbicia na korzyść euro należy traktować jedynie jako zamykanie części spekulacyjnych krótkich pozycji zawartych na eurodolarze, natomiast z fundamentalnego punktu widzenia unijna waluta wciąż pozostaje w defensywie. Wczorajsze spotkanie kanclerz Merkel i prezydenta Sarkozy’ego w zasadzie nie wniosło nic w poprawie perspektyw zażegnania kryzysu w strefie euro. Deklaracje o utrzymaniu Grecji w unii walutowej albo uelastycznienie EFSF to od dawna powtarzane postulaty. Dla euro ważniejsze będą zaplanowane na koniec tygodnia aukcje długu Włoch i Hiszpanii będące testem zaufania inwestorów dla polityki gospodarczej tych państw.

Po drugie stabilne notowania złotego wskazują na rezerwę inwestorów zagranicznych wynikającą z wpływu problemów na Węgrzech na polski rynek. Poniedziałek wprawdzie nie przyniósł dalszej ucieczki inwestorów zagranicznych z regionu, jednak nie widać także postępów w rozmowach między rządem w Budapeszcie a Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie uruchomienia linii kredytowej. Węgierska agencja prasowa MTI dziś rano doniosła, że odpowiedzialny za rozmowy Tamas Felegi od wczoraj przebywa w Waszyngtonie i w czwartek ma spotkać się z przewodniczącą MFW Christine Lagarde. Uzyskane porozumienie z pewnością zdjęłoby część negatywnej presji ze złotego, pozwalając mu na okresowe umocnienie, jednak wciąż przeważająca część czynników przemawia za słabszym złotym w średnim terminie.

Wtorkowy kalendarz nie zachwyca ilością publikacji makroekonomicznych. W ciągu dnia na rynek napłyną jedynie dane o zmianie zapasów hurtowników w USA, jednak jest to wskaźnik średniego kalibru, bez większego przełożenia na notowania rynkowe. Dziś o 20:00 odbędzie się spotkanie kanclerz Niemiec Angeli Merkel z przewodniczącą MFW Christine Lagarde, ale nie jest planowana konferencja po spotkaniu.

Konrad Białas
Dom Maklerski AFS


Dom Maklerski AFS; www.dmafs.pl
Przedstawione w niniejszym dokumencie dane, materiały i informacje zostały przygotowane wyłącznie w celach informacyjnych, przez co nie mogą być traktowane jako szeroko pojęte doradztwo finansowe, prawne, podatkowe czy też jakiekolwiek inne doradztwo inwestycyjne w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Maklerski AFS Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za  skutki decyzji podjętych na podstawie zaprezentowanych materiałów. Uważamy, że źródła przedstawionych informacji są wiarygodne, nie bierzemy jednakże odpowiedzialności za ich dokładność i kompletność. Wszelkie informacje, opinie oraz inne dane mogą zostać zmienione w każdym czasie bez konieczności zawiadamiania o tych zmianach przed ich wystąpieniem.
» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.