Pozytywny szum

Dziś jest: Wtorek, 21 stycznia 2020, Imieniny: Agnieszki, Jarosława Dzień Babci
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Kursy walut

2011-09-27

Pozytywny szum

Na początku tygodnia nastroje panujące na rynkach finansowych uległy całkowitemu odwróceniu względem tego, co działo się jeszcze przed weekendem. Choć szczyt MFW nie przyniósł konkretnych decyzji odnośnie zażegnania kryzysu zadłużenia, jaki ogarnął Europę, to serwisy informacyjne grzeją się od plotek i komentarzy wskazujących, że decydenci ze Starego Kontynentu są bliscy porozumień, które przyniosą uspokojenie po dwóch miesiącach rynkowych zawirowań.
Wśród doniesień przebija się pomysł powiększenia Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej, który obecnie dysponuje gwarancjami na 440 mld euro. Mowa jest o zwiększeniu kapitałowym funduszu, jednak panuje rozbieżność co do wielkości dokapitalizowania – od jednego do dwóch bln euro. Członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego Lorenzo Bini-Smaghi wspomniał też o zlewarowaniu możliwości gwarancyjnych funduszu, poprzez wykorzystanie go jako zabezpieczenia pod pożyczki udzielane przez EBC. Wczoraj rynek spekulował o wielkości dźwigni, która waha się od dwóch do nawet ośmiu. Pojawiają się też plotki, że na następnym posiedzeniu EBC zdecyduje się na cięcie stóp procentowych, żeby wesprzeć spowalniającą gospodarkę strefy euro. Yves Mersch, luksemburski członek EBC, uznał spekulacje rynkowe za szalone, choć nie wykluczył decyzji o obniżce. Z drugiej strony, zwrot o 180 stopni w polityce monetarnej banku centralnego oznaczałby, że poprzednie decyzje o podwyżkach były błędem, a to negatywnie rzutowałoby na prezydencję Jean-Claude’a Tricheta, dla którego październikowe posiedzenie będzie ostatnim przed oddaniem prezesury. Wszystkie wymienione powyżej doniesienia docierają na rynek chaotycznie, różniąc się w szczegółach, a momentami plotki ocierają się o fantazję. Jednak rynek zaczyna powoli wierzyć, że coraz bliżej momentu, kiedy na rynkach finansowych racjonalne decyzje zaczną odgrywać zdecydowanie większą rolę niż niepohamowane, skrajne emocje.

Wtorek nie powinien zbytnio różnic się od poniedziałku i optymizm powinien dominować. Trzeba jednak pamiętać, że odreagowanie opiera się na silnie pozytywnych oczekiwaniach, które dopiero mają być potwierdzone, także każdy, nawet minimalny negatywny impuls, może zaburzyć obraz rynku. Dane ekonomiczne schodzą na drugi plan, a dziś uwagę może zwrócić jedynie odczyt indeksu nastrojów amerykańskich konsumentów (16:00). Lepsze nastroje są na korzyść złotego, który w najbliższych godzinach może testować poziom 4,37.

Konrad Białas
Dom Maklerski AFS


Dom Maklerski AFS; www.dmafs.pl
Przedstawione w niniejszym dokumencie dane, materiały i informacje zostały przygotowane wyłącznie w celach informacyjnych, przez co nie mogą być traktowane jako szeroko pojęte doradztwo finansowe, prawne, podatkowe czy też jakiekolwiek inne doradztwo inwestycyjne w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Maklerski AFS Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za  skutki decyzji podjętych na podstawie zaprezentowanych materiałów. Uważamy, że źródła przedstawionych informacji są wiarygodne, nie bierzemy jednakże odpowiedzialności za ich dokładność i kompletność. Wszelkie informacje, opinie oraz inne dane mogą zostać zmienione w każdym czasie bez konieczności zawiadamiania o tych zmianach przed ich wystąpieniem.
» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.