Powraca zaufanie do obligacji Eurolandu

Dziś jest: Wtorek, 21 stycznia 2020, Imieniny: Agnieszki, Jarosława Dzień Babci
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Kursy walut

2011-12-02

Powraca zaufanie do obligacji Eurolandu

Czwartek był dobrym dniem dla europejskiego długu. Rentowności obligacji Włoch, Hiszpanii, Belgii obniżyły się o 25-50 punktów bazowych, jasno wskazując, iż inwestorzy oczekują pomyślnych decyzji politycznych w kwestii kryzysu zadłużenia.
Dziś rano oprocentowanie dziesięcioletnich obligacji Włoch wynosi 6,65 proc. wobec 7,02 proc. na czwartkowym otwarciu. Rentowność hiszpańskich papierów spadły poniżej 6 proc. i teraz wynosi 5,74 proc. Tak silny wzrost cen obligacji pokazuje, jak wiele z ostatniej fali wyprzedaży było skutkiem trudności banków w pozyskaniu kapitału w inny sposób. Środowy ruch banków centralnych, prowadzący do obniżenia kosztów finansowania w dolarze i innych walutach, przyniósł ulgę na rynku finansowym, jednak pełny optymizm wciąż pozostaje stłumiony, gdyż inwestorzy nadal czekają na trwałe rozwiązanie ze strony unijnych polityków. Mocno wyczekiwane decyzje dotyczące zmian w traktacie unijnym, które mają zapaść podczas szczytu przywódców UE 9 grudnia, stają się obecnie najważniejszym elementem odbudowy wiarygodności strefy euro. W czwartek ze strony prezesa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego padły słowa, że bank centralny jest gotowy na większą rolę w walce z kryzysem, ale w zamian za stworzenie unii fiskalnej. Sukces w zawiązaniu większej integracji wraz z jasnym egzekwowaniem konsekwencji nieprzestrzegania limitów zadłużenia, z jednej strony otworzy drogę dla większej aktywności Europejskiego Banku Centralnego, a z drugiej przekona państwa spoza Europy do zasilenia kapitałem Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej (czego nie udało się osiągnąć podczas szczytu G20 na początku listopada). Powyższy rozwój wypadków jest wysoce możliwy i stwarzałby okazję do gwałtownej poprawy rynkowego sentymentu z końcem roku.

Na zakończenie tygodnia rynki finansowe dla odmiany będą żyć bardziej wydarzeniami w USA niż w Europie. Dziś w centrum uwagi znajduje się raport z amerykańskiego rynku pracy, który Departament Pracy opublikuje o 14:30. Oczekuje się wzrostu zatrudnienia w sektorze pozarolniczym o 125 tys. w listopadzie po wzroście o 80 tys. w październiku, jednak dane makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych, jakie pojawiały się w ostatnich dniach, pozwala sądzić, że również ten wskaźnik może być lepszy od prognoz, szczególnie że w ubiegłym miesiącu silnie wzrastało tymczasowe zatrudnienie z sieciach detalicznych w związku z przedświąteczną sprzedażą. Jeśli oczekiwania się sprawdzą, rynki finansowe zakończą ten tydzień w optymistycznych nastrojach.Konrad Białas
Dom Maklerski AFS


Dom Maklerski AFS; www.dmafs.pl
Przedstawione w niniejszym dokumencie dane, materiały i informacje zostały przygotowane wyłącznie w celach informacyjnych, przez co nie mogą być traktowane jako szeroko pojęte doradztwo finansowe, prawne, podatkowe czy też jakiekolwiek inne doradztwo inwestycyjne w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Maklerski AFS Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za  skutki decyzji podjętych na podstawie zaprezentowanych materiałów. Uważamy, że źródła przedstawionych informacji są wiarygodne, nie bierzemy jednakże odpowiedzialności za ich dokładność i kompletność. Wszelkie informacje, opinie oraz inne dane mogą zostać zmienione w każdym czasie bez konieczności zawiadamiania o tych zmianach przed ich wystąpieniem.
» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.