Polaryzacja opinii w RPP

Dziś jest: Niedziela, 19 stycznia 2020, Imieniny: Henryka, Mariusza
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Kursy walut

2012-10-09

Polaryzacja opinii w RPP

Wskaźniki wyprzedzające koniunktury wskazują na dalsze spowolnienie wzrostu PKB w Polsce w IV kw., które nie przekształci się, jednak w recesję. Obniżka prognoz światowego wzrostu gospodarczego przez MFW potwierdza wskazania indeksów. A. Merkel jedzie dziś do Aten i jest to najważniejsze wydarzenie środy.
Niemiecki instytut Sentix przedstawił wyniki badania nastrojów inwestorów i analityków w strefie euro. Okazały się one nieco gorsze od oczekiwań. Główny wskaźnik nastrojów w październiku wzrósł do -22,2 pkt. wobec -23,2 pkt. we wrześniu. Ekonomiści ankietowani przez agencję Bloomberg oczekiwali wzrostu indeksu do -20,9 pkt. Odczyt wskazuje na utrzymującą się negatywną ocenę bieżącej kondycji gospodarki (niewielki wzrost subindeksu do -34,5 pkt. z -34,8 pkt. we wrześniu) i coraz większy optymizm, jeśli chodzi o nadchodzące miesiące (wzrost subindeksu do najwyższego poziomu od marca br. - -9,0 pkt. z -10,8 pkt. we wrześniu). Zmiany nastrojów Sentix dla strefy euro silnie korelują ze zmianami polskiego PKB. Obecne poziomy indeksu wskazują, że wzrost gospodarczy Polski w III kw. 2012 r. wyniósł około 2 proc. w ujęciu rok do roku.

Wskaźniki wyprzedzające koniunktury przedstawiła wczoraj również Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Composite Leading Indicator (CLI) dla Polski spadł w sierpniu do 100,09 pkt. z 100,12 pkt. miesiąc wcześniej i 100,08 pkt. w sierpniu 2011 r. Wskaźniki CLI, które mają przewidywać kluczowe momenty w działalności gospodarczej w odniesieniu do trendów, obecnie wskazują, że większość największych gospodarek świata w najbliższych kwartałach czeka dalsze osłabienie wzrostu. W przypadku Polski dynamika zmian wskaźnika (publikowanego z dużym opóźnieniem) za ostatnie trzy miesiące daje dobry obraz kształtowania się wzrostu gospodarczego w nadchodzącym kwartale. Tak skonstruowany model wskazuje na dalsze osłabienie dynamiki wzrostu gospodarczego w IV kw. br. poniżej tempa rozwoju z III kw., ale w stopniu mniejszym niż pokazują pesymistyczne prognozy poniżej 1,0 proc. (r/r).

Wczoraj głos zabrało aż troje spośród dziesięciu członków Rady Polityki Pieniężnej. E. Chojna-Duch powiedziała, że dalsze spowolnienie wzrostu PKB spowoduje spadek inflacji, co powinno skłonić Radę do podjęcia decyzji o obniżce stóp procentowych. Jej zdaniem, Rada powinna rozważyć radykalne cięcie na początku cyklu łagodzenia polityki pieniężnej, ponieważ obniżki są spóźnione. Jej zdaniem, na koniec 2013 r. oprocentowanie w Polsce powinno być o 100 pkt. niższe niż obecnie. Zupełnie inaczej sytuację zdaje się postrzegać A. Zielińska-Głębocka. W jej ocenie, obniżka stóp w listopadzie nie jest wcale przesądzona, ponieważ jak dotąd spowolnienie gospodarcze nie spowodowało uzasadniającego taki ruch spadku wskaźnika CPI. Jej zdaniem obniżka oprocentowania w polskich warunkach nie koniecznie musi okazać stymulowanie gospodarki. Uważa, że Polska uniknie recesji, a jeśli potwierdzi się, że wskaźnik CPI nadal spada, będzie miejsce na umiarkowane obniżki stóp procentowych. Z kolei, członek RPP A. Glapiński stwierdził w wywiadzie dla agencji PAP, że nie jest całkowicie przeciwny obniżkom stóp, choć zagłosuje za obniżką dopiero, jeśli projekcje NBP będą wskazywały na poważny spadek dynamik PKB w przyszłym roku i brak zagrożenia dla celu inflacyjnego.

Wczorajsze wypowiedzi członków RPP wskazują na dużą polaryzację opinii wewnątrz gremium. Niektórzy członkowie są wyraźnie przeciwni obniżkom stóp argumentując to wysokim bieżącym wskaźnikiem inflacji oraz niepewnością odnośnie dalszego kształtowania się ścieżki wzrostu PKB w 2013 r. (A. Glapiński, Z. Gilowska). Inni postulują dokonanie radykalnych obniżek stóp twierdząc, że Rada jest spóźniona z łagodzeniem polityki pieniężnej (A. Bartkowski, E. Chojna-Duch). Wczorajsza wypowiedź A. Zielińskiej-Głębockiej sytuuje ją w gronie osób, które zagłosowały 3 października przeciwko obniżkom oprocentowania. Wcześniejsze opinie wskazywały, że jest raczej zwolenniczką szybkiego cięcia stóp. Rozbieżność poglądów członków RPP utrudnia prognozowanie przyszłych ruchów w zakresie stóp procentowych w Polsce. Obecny skład Rady jest znacznie mniej przewidywalny, niż dwa poprzednie. Poprawa w zakresie komunikowania z rynkiem powinna stać się priorytetem NBP na najbliższe kilka miesięcy.
Damian Rosiński
Dom Maklerski AFS


Przedstawione w niniejszym dokumencie dane, materiały i informacje zostały przygotowane wyłącznie w celach informacyjnych, przez co nie mogą być traktowane jako szeroko pojęte doradztwo finansowe, prawne, podatkowe czy też jakiekolwiek inne doradztwo inwestycyjne w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Maklerski AFS Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za  skutki decyzji podjętych na podstawie zaprezentowanych materiałów. Uważamy, że źródła przedstawionych informacji są wiarygodne, nie bierzemy jednakże odpowiedzialności za ich dokładność i kompletność. Wszelkie informacje, opinie oraz inne dane mogą zostać zmienione w każdym czasie bez konieczności zawiadamiania o tych zmianach przed ich wystąpieniem.
» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.