Moody’s obniża rating Portugalii

Dziś jest: Wtorek, 21 stycznia 2020, Imieniny: Agnieszki, Jarosława Dzień Babci
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Kursy walut

2011-07-06

Moody’s obniża rating Portugalii

Europejski kryzys zadłużenia nie pozwala o sobie zapomnieć, a uwaga rynków finansowych tym razem przenosi się na Portugalię. Agencja ratingowa Moody’s obniżyła we wtorek rating kredytowy kraju o cztery stopnie, do Ba2 z Baa1, nadając im status śmieciowy.

Perspektywa ratingu pozostaje negatywna. W uzasadnieniu agencja podała, że obniżka jest reakcją na nierealizowany program oszczędnościowy i niewystarczającą redukcję zadłużenia państwa. Według Moody’s Portugalia najprawdopodobniej nie będzie w stanie wrócić na rynki finansowe po 2013 roku (aby samodzielnie zdobywać finansowanie) i tak jak Grecja będzie potrzebować drugiego pakietu ratunkowego. Informacja natychmiast uderzyła w notowania euro, które osłabiło się względem dolara do 1,4395, a kurs EUR/CHF powrócił poniżej 1,21. Dziś rano unijna waluta zniwelowała część strat, znajdując wsparcie w oczekiwanej, jutrzejszej podwyżce stóp procentowych przez ECB. Choć sama decyzja wydaje się już zdyskontowana przez rynek, ważniejszy będzie późniejszy komentarz prezesa ECB Jean-Claude’a Tricheta, który może wskazywać na podtrzymanie twardej polityki monetarnej, a tym samym umacniać euro. Wracając do samej Portugalii, wydaje się za zbyt wczesne przesądzanie teraz o sytuacji kraju, który mimo wszystko znajduje się w lepszej sytuacji niż Grecja i w tym roku Lizbona nie będzie potrzebować nowej pożyczki. Decyzja agencji Moody’s przypomina jednak, że kryzys zadłużenia nie dotyczy tylko Grecji, a problemy dotyczą też innych krajów z peryferii strefy euro.

Doniesienia agencji Moody’s nie wpłynęły na notowania eurozłotego. Kurs wciąż pozostaje stabilny w przedziale 3,9350-3,9550. Dziś poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych, jednak nie powinna ona wywrzeć wpływu na notowania polskiej waluty. Na rynku panuje zgoda, iż RPP powstrzyma się od kolejnej podwyżki i pozostawi referencyjną stopę procentową na poziomie 4,5 proc. Pomimo skoku inflacji w maju do 5 proc. w ujęciu rocznym, Rada nie zmieni swojego stanowiska zasygnalizowanego po czerwcowym posiedzeniu, czyli przerwie serię podwyżek i poczeka na efekty już dokonanego zacieśniania. Na kolejną podwyżkę i zarazem ostatnią w cyklu RPP zdecyduje się najprawdopodobniej na jesieni.

Oprócz decyzji RPP w środowym kalendarzu na uwagę zasługuje przede wszystkim popołudniowy raport ISM dla usług z USA. Wcześniej poznamy też mniej istotne dane o zamówieniach przemysłowych z Niemiec oraz finalny odczyt PKB ze strefy euro.

Konrad Białas
Dom Maklerski AFS


Dom Maklerski AFS; www.dmafs.pl
Przedstawione w niniejszym dokumencie dane, materiały i informacje zostały przygotowane wyłącznie w celach informacyjnych, przez co nie mogą być traktowane jako szeroko pojęte doradztwo finansowe, prawne, podatkowe czy też jakiekolwiek inne doradztwo inwestycyjne w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Maklerski AFS Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za  skutki decyzji podjętych na podstawie zaprezentowanych materiałów. Uważamy, że źródła przedstawionych informacji są wiarygodne, nie bierzemy jednakże odpowiedzialności za ich dokładność i kompletność. Wszelkie informacje, opinie oraz inne dane mogą zostać zmienione w każdym czasie bez konieczności zawiadamiania o tych zmianach przed ich wystąpieniem.
» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.