Limit zadłużenia podwyższony; co zrobi S&P?

Dziś jest: Wtorek, 21 stycznia 2020, Imieniny: Agnieszki, Jarosława Dzień Babci
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Kursy walut

2011-08-03

Limit zadłużenia podwyższony; co zrobi S&P?

We wtorek stało się faktem, że Stany Zjednoczone nie będą musiały ogłaszać niewypłacalności. Senat przegłosował projekt podwyższenia limitu zadłużenia, a prezydent Barack Obama natychmiast podpisał ustawę i teraz USA może się zadłużać na dodatkowe 2,1 bln dolarów.
Zwlekanie polityków do ostatniego momentu (2 sierpnia był ostatecznym terminem na porozumienie) przynosi jednak nieprzyjemne skutki. Cała ta farsa pokazała, że partie Demokratów i Republikanów są silnie poróżnione, co rodzi obawy o dalsze prace nad redukcją zadłużenia w niedalekiej przyszłości. Zatwierdzony wczoraj plan wprawdzie przewiduje cięcia budżetowe w wysokości 2,4 bln dolarów w ciągu dziesięciu lat, jednak na razie wyszczególnione ma działania na 900 mld dolarów. Pozostałe 1,5 bln dolarów oszczędności do listopada ma znaleźć specjalna dwupartyjna komisja. Wśród obserwatorów rosną obawy, że znalezienie konsensusu w kwestii dalszych cięć wydatków i podwyżek podatków może się nie powieść.

Dodatkowym czynnikiem ryzyka jest ocena projektu przez trzy główne agencje ratingowe. Moody’s już potwierdził najwyższy rating „AAA”” dla Stanów Zjednoczonych, jednak perspektywa ratingu jest negatywna. Oznacza to, że w przeciągu 12 do 18 miesięcy ocena kredytowa może zostać obniżona. Z kolei Fitch Ratings poinformował, że nie wyklucza obniżenia perspektywy do negatywnej, gdy w najbliższych tygodniach będzie poddawał kraj rewizji. Jednak największe zagrożenie może napłynąć od Standard & Poor’s, który już w lipcu straszył, że jest 50 proc. szans na obniżenie ratingu USA, jeśli Kongres nie uchwali istotnego planu oszczędnościowego, przy czym zaznaczono, ze w opinii agencji ciecia powinny wynieść co najmniej 4 bln dolarów. Obniżka ratingu z pewnością wzbudziłaby panikę na rynku finansowym, którego wytrzymałość na negatywne informacje jest już mocno nadszarpnięta. W połączeniu z wciąż niepewną sytuacją budżetową w strefie euro (we wtorek rentowności obligacji Hiszpanii i Włoch podskoczyły do rekordowych poziomów) oraz słabymi odczytami wskaźników makroekonomicznych, sytuacja pozostaje napięta bez oznak szybkiej poprawy sentymentu.

W najbliższych dniach rynek skupi się na raportach makroekonomicznych, w szczególności na danych z rynku pracy USA. Dziś poznamy raport ADP, którego szacunki wskazują na wzrost zatrudnienia w lipcu o 100 tys. osób. Gdyby odczyt był lepszy do prognoz, może to poprawić nastroje na rynku i przełożyć na odreagowanie ostatnich ruchów na parach walutowych, m.in. osłabienia złotego.

Konrad Białas
Dom Maklerski AFS


Dom Maklerski AFS; www.dmafs.pl
Przedstawione w niniejszym dokumencie dane, materiały i informacje zostały przygotowane wyłącznie w celach informacyjnych, przez co nie mogą być traktowane jako szeroko pojęte doradztwo finansowe, prawne, podatkowe czy też jakiekolwiek inne doradztwo inwestycyjne w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Maklerski AFS Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za  skutki decyzji podjętych na podstawie zaprezentowanych materiałów. Uważamy, że źródła przedstawionych informacji są wiarygodne, nie bierzemy jednakże odpowiedzialności za ich dokładność i kompletność. Wszelkie informacje, opinie oraz inne dane mogą zostać zmienione w każdym czasie bez konieczności zawiadamiania o tych zmianach przed ich wystąpieniem.
» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.