Lekki powiew optymizmu na początku tygodnia

Dziś jest: Niedziela, 19 stycznia 2020, Imieniny: Henryka, Mariusza
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Kursy walut

2012-06-05

Lekki powiew optymizmu na początku tygodnia

Po fatalnym ubiegłym tygodniu, kiedy to czerwony kolor dominował na giełdach, a euro względem dolara spadło do poziomu 1,2288, inwestorzy rozpoczęli kolejny tydzień w nieco lepszych nastrojach. Na giełdach nie było jeszcze widać poprawy sentymentu (ale po udanej sesji w Azji i będących na plusach kontraktach na amerykańskie indeksy, dziś europejskie parkiety prawdopodobnie rozpoczną od zwyżek), za to na rynku walutowym było to już wyraźnie zaakcentowane – kurs eurodolara dziś rano przekroczył poziom 1,25, a polska waluta zyskała względem euro i dolara, odpowiednio, 3 gr i ponad 4 gr.

Wspomóc ten ruch mógł BGK, wykorzystując niższą płynność spowodowaną nieobecnością inwestorów z Wielkiej Brytanii. Handel tam powraca dopiero jutro, więc niższa płynność jeszcze będzie się utrzymywać, jednak żeby złoty dalej mógł łatwo zyskiwać potrzebna jest dalsza poprawa klimatu inwestycyjnego. Po publikacji przez HSBC i Markit indeksu PMI dla usług z Chin, który nieoczekiwanie wzrósł w maju z 54,1 do 54,7 pkt (najwyższy odczyt od 19 miesięcy, i mimo, że analogiczny indeks publikowany przez China Federation of Logistics and Purchasing pokazywał odwrotną tendencję), pojawia się szansa na utrzymanie dobrych nastrojów, pod warunkiem, że dane makro z Europy nie pokrzyżują optymistom szyków. Obniżenie ratingu Wielkiej Brytanii o jeden poziom, do AA- przez agencję Egan Jones nie będzie miało wielkiego znaczenia dla rynków. Można powiedzieć, że jest to równoważone pomyślnym wynikiem kontroli Troiki w Portugalii, która może poradzić sobie z redukcją deficytu budżetowego do 4,5 proc. PKB już w tym roku, a nowa transza pomocy w wysokości 4,1 mld EUR ma zostać zatwierdzona. Niemniej, szykujący się na po 17 czerwca przegląd finansów Grecji może już być sporym czynnikiem ryzyka dla rynków, obok wyniku nowych wyborów parlamentarnych, który jednak zmaterializuje się dopiero w drugiej połowie czerwca.

Wielka polityka w strefie euro nie da jednak o sobie zapomnieć, gdyż kwestia problemów z zadłużeniem i sektora bankowego w takich krajach jak Grecja czy Hiszpania wciąż jest palącym problemem. Na dziś na rano zaplanowana jest telekonferencja przywódców państw i prezesów banków centralnych grupy G7 (USA, Kanada, Japonia, Niemcy, Francja, Wlk. Brytania oraz Włochy), która ma być poświęcona właśnie europejskiemu kryzysowi zadłużenia, a zapewne zdominowana zostanie przez hiszpański problem. Po tym jak w weekend premier tego kraju Mariano Rajoy zaproponował utworzenie w strefie euro nowej władzy fiskalnej, która kontrolowałaby i harmonizowała budżety oraz zarządzała europejskimi długami, a wczoraj niemiecki komisarz ds. walutowych Olli Rehn zasygnaliował, aby wziąć pod uwagę bezpośrednie dokapitalizowanie hiszpańskich banków z ESM, nadzieje na bardziej konkretne ustalenia wzrosły. Państwa G7 powinny być zgodne co do tego, że gdyby była potrzeba, należy uruchomić wszelkie możliwe instrumenty do ratowania sytuacji. Taka pewność jest ważna dla rynków – póki co Hiszpania nie zwraca się jeszcze o bezpośrednią pomoc przy rekapitalizacji instytucji finansowych, ale gdyby taka konieczność zaszła, istotne jest szybkie zapewnienie pomocy. W tej kwestii oczy będą zwrócone też na ECB i jutrzejszą konferencję Mario Draghiego po posiedzeniu. Zmiana tonu na bardziej gołębi i zasygnalizowanie np. rozważania wprowadzenia LTRO3 odebrane zostałyby pozytywnie przez rynki.

Wśród dzisiejszych danych makro w Europie będą dominować finalne publikacje indeksów PMI dla usług. O godz. 9:53 poznamy indeks PMI dla usług z Niemiec (prog.52,5 pkt), a 5 min. później ze strefy euro (prog. 46,5 pkt). O godz. 11:00 podana zostanie sprzedaż detaliczna z Eurolandu (prog. -0,1 proc. m/m), a o 12:00 zamówienie w niemieckim przemyśle (prog. -1,0 proc. m/m). Będą to jednak dane za kwiecień, a więc mocno historyczne. Większych emocji powinien dostarczyć indeks ISM dla usług z USA o godz. 16:00 (prog. 53,8 pkt) oraz informacje na temat pojawiających się planów na ratowanie hiszpańskiego sektora bankowego.

Łukasz Rozbicki
Dom Maklerski AFS


Przedstawione w niniejszym dokumencie dane, materiały i informacje zostały przygotowane wyłącznie w celach informacyjnych, przez co nie mogą być traktowane jako szeroko pojęte doradztwo finansowe, prawne, podatkowe czy też jakiekolwiek inne doradztwo inwestycyjne w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Maklerski AFS Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za  skutki decyzji podjętych na podstawie zaprezentowanych materiałów. Uważamy, że źródła przedstawionych informacji są wiarygodne, nie bierzemy jednakże odpowiedzialności za ich dokładność i kompletność. Wszelkie informacje, opinie oraz inne dane mogą zostać zmienione w każdym czasie bez konieczności zawiadamiania o tych zmianach przed ich wystąpieniem.
» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.