Czy Fed pokaże siłę?

Dziś jest: Niedziela, 19 stycznia 2020, Imieniny: Henryka, Mariusza
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Kursy walut

2011-09-21

Czy Fed pokaże siłę?

Dziś oczy wszystkich inwestorów będą zwrócone w kierunku Rezerwy Federalnej USA w oczekiwaniu na rezultat dwudniowego posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku (FOMC). Na rynku przeważa opinia, że Fed zapowie dodatkowe działania w kierunku stymulowania gospodarki i wzmocnienia wzrostu.
Bank centralny najprawdopodobniej zmodyfikuje swój warty 2,8 bln dolarów portfel obligacji, sprzedając obligacje krótkoterminowe na rzecz zwiększenia zaangażowania w papiery o dłuższym terminie do wykupu. W ten sposób obniży już i tak rekordowo niskie rentowności obligacji długoterminowych, które są benchmarkiem dla kredytów i pożyczek udzielanych przez banki komercyjne. Tym zabiegiem Fed chce zachęcić do zwiększenia konsumpcji bez ryzyka przyspieszenia inflacji. Taki scenariusz bazowy jest już mniej więcej zdyskontowany przez rynki finansowe i tylko większe odchylenia od niego będą miały wpływ na notowania aktywów w ciągu najbliższej doby. Gdyby Fed zasygnalizował większe luzowanie polityki pieniężnej w kolejnych miesiącach (w przypadku pogorszenia sytuacji ekonomicznej USA), wówczas mogłaby wzrosnąć skłonność do ryzyka w oczekiwaniu na dodatkowy napływ dodrukowanych dolarów. Z kolei bierna postawa Rezerwy Federalnej na pewno rozczaruje inwestorów, pogarszając tylko już i tak złą sytuację rynkową. Choć arsenał banku centralnego wydaje się szeroki, jego wpływ na ożywienie gospodarcze jest coraz mniejszy, jednakże samo zasygnalizowanie aktywności na obecną sytuację wydaje się wystarczającym wsparciem dla odbudowania zaufania rynków finansowych.

Wczoraj Grecji udało się przekonać międzynarodowych pożyczkodawców, aby ich eksperci powrócili w przyszłym tygodniu do Aten na rozmowy prowadzące do udzielenia kolejnej transzy pomocy finansowej. Druga telekonferencja zdaniem greckiego ministra finansów przyniosła „satysfakcjonujący postęp”, a Ateny zobowiązały się do dodatkowych oszczędności w celu ograniczenia deficytu budżetowego. Wcześniej tego dnia Grecja spłaciła 769 mln euro odsetek za swój dług oraz sprzedała bony skarbowe za ponad 1,5 mld euro. Tym samym plotki z początku tygodnia o rychłym bankructwie Grecji nie sprawdziły się, jednak całe poniedziałkowe zamieszanie pokazuje, jak wrażliwe są rynkowe nastroje w obawie przed załamaniem europejskiego systemu finansowego. Wypłata transzy dla Grecji wydaje się już pewna (bo też jakie inne wyjście ma UE i MFW?), jednak póki nie zapadnie oficjalna decyzja (ma to nastąpić w przyszłym tygodniu), ryzyko niewypłacalności Grecji nadal będzie nisko krążyć nad rynkami finansowymi.

W środowym kalendarzu prócz decyzji FOMC (20:15) nie ma praktycznie żądne istotnej pozycji. Nerwowe reakcje rynku w oczekiwaniu na wieczór mogą ponieść zmienność w ciągu dnia z eurozłotym wahającym się w przedziale 4,35-4,40.

Konrad Białas
Dom Maklerski AFS


Dom Maklerski AFS; www.dmafs.pl
Przedstawione w niniejszym dokumencie dane, materiały i informacje zostały przygotowane wyłącznie w celach informacyjnych, przez co nie mogą być traktowane jako szeroko pojęte doradztwo finansowe, prawne, podatkowe czy też jakiekolwiek inne doradztwo inwestycyjne w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Maklerski AFS Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za  skutki decyzji podjętych na podstawie zaprezentowanych materiałów. Uważamy, że źródła przedstawionych informacji są wiarygodne, nie bierzemy jednakże odpowiedzialności za ich dokładność i kompletność. Wszelkie informacje, opinie oraz inne dane mogą zostać zmienione w każdym czasie bez konieczności zawiadamiania o tych zmianach przed ich wystąpieniem.
» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.